Tajomstvo udržania váhy – plánovanie jedálnička dopredu

plánovanie jedálnička

Plánovanie jedálnička je jeden z najzákladnejších krokov za vysnívanou postavou. Ide o nevyhnutný krok, aby ste vedeli, čo budete variť a mali nakúpené všetky potrebné suroviny.

Najväčší nepriateľ chudnutia a zdravého jedenia sú nezdravé sladkosti a slané pochúťky. Preto je vždy potrebné, mať po ruke zdravé varianty a nič nezdravé nenakupovať. Pamätajte na to, že keď príde hlad, budete jesť to, čo máte doma.

Aké výhody má plánovanie jedálnička?

1. Tým, že viete, čo budete variť, ušetríte – nakúpite len to, čo potrebujete.

2. Keď budete jedlá plánovať, ľahšie si udržíte zdravý životný štýl. Nebudú vás ovládať emócie hladu a viete si vopred naplánovať vyváženú a výživnú stravu.

3. Tým, že nakúpite len to, čo potrebujete, budete menej potravín vyhadzovať.

4. Ušetríte čas – nebudete musieť každý deň rozmýšľať, čo zase uvaríte a čo na to treba nakúpiť.

Ako plánovať jedálniček dopredu?

  • plánovanie jedálničkaVytvorte si zoznam receptov, ktoré bežne varíte, ktoré máte v obľube alebo ich chcete vyskúšať. Rozdeľte si ich do kategórií – raňajky, desiaty, obedy, večere a potom už len stačí kombinovať. Podľa zoznamu receptov na celý týždeň si vytvorte nákupný zoznam a nakupujte len podľa neho.
  • Jedlá môžete plánovať podľa aktuálnych akcií v supermarketoch, v ktorých ste zvyknutá nakupovať a aj podľa aktuálnej sezóny.
  • Myslite na to, aby boli vaše jedlá vyživné. Ako zdroj bielkovín si zvoľte napríklad kuracie mäso, kúpte ho viac a jeden deň ho použite do šalátu, ďalší deň s ryžou.
  • Kupujte si aj mrazené ovocie a zeleninu – nie vždy spotrebujete celý kus čerstvého ovocia či zeleniny, a tak nebudú zostávať nevyužité zvyšky (poprípade môžete čerstvé zamraziť). Zostavte si rozumný plán – tak, aby ste nemali napríklad 3 náročné jedlá na varenie za deň.
  • Niektoré jedlá si môžete navariť aj na viac dní dopredu a skladovať v chladničke alebo mrazničke.
  • Ak nemáte ráno čas, či bežne nestíhate, pripravujte si jedlá večer.
  • Vytvorte si z toho rutinu – vždy v určitý deň plánujte a potom nakupujte. Môžete si zvoliť určité tematické dni v týždni – napríklad streda bude cestovinový deň, vo štvrtok večer budete mať krémovú polievku – plánovanie si tak uľahčíte.

Príprava a plánovanie jedál zaberie čas. Ten sa však vráti vo forme super postavy a pevného zdravia. Samozrejme, nie vždy všetko pôjde podľa plánu. Stane sa vám, že niečo zachýba, nie osa pokazí, zmenia sa plány.

Dôležité je však mať plán, od ktorého sa odrazíte a ku ktorému sa budete vracať. Preto je plánovanie jedálnička super spôsob, ako si udržať dobré zdravie a pevnú postavu. Pomôžeme vám naštartovať nový životný štýl, no vaša cesta za skvelou postavou a lepším zdravím je celoživotná.

Fotografia: freepik, freepik

Mgr. Petra Ondrašáková
Farmaceutka, spoluzakladateľka smoothierecepty.sk, ktorej cieľom je ukázať ľuďom, že zdravá, vyvážená strava a životný štýl je základ, ako sa vyhnúť chorobám a liekom.
Komentáre
  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Sleduj nás na Facebooku