5 tipov ako sa vyhnúť prejedaniu sa (nielen cez sviatky)

prejedanie sa

Sviatky nám dávajú výhovorky a dôvody prečo sa môžeme prejedať. Prejedanie sa je jednoducho povolené v tomto sviatočnom období. Množstvo návštev, stoly plné koláčikov a ďalších dobrôt. A kila idú postupne hore. No a asi tiež poznáte ten strach, keď sa treba po sviatkoch postaviť na váhu. 

Aj keď v tomto období občasné zhrešenie úplne podporuje a sami praktizujeme, je potrebné mať určitú mieru, aby sme po sviatkoch nemuseli meniť šatník :). Dajme stop prejedaniu sa vďaka týmto 5 radám:

1. Nikdy nechoďte na návštevu hladný

Je rozdiel či si dáme koláčik či dva, alebo ich zjeme počas jedného posedenia 10. Aby ste sa vyhli zbytočnému prejedaniu sa nezdravými sladkosťami, je potrebné mať žalúdok zaplnený. Najlepšie nejakými bielkovinami (mäsko, tofu, tvaroh či cottage syr), po ktorých len tak nevyhladnete.

2. Dajte si pozor na tekuté kalórie

prejedanie saTekuté kálorie nás nezásytia a zbytočne kvôli nim priberáme. Namiesto džúsu, koly či iného sladkého nápoja si dajte čistú vodu poprípade s kúskom škorice a jablka. Tiež pozor na alkohol, keď už si niečo chcete dať, uprednostnite suché biele víno.

3. Nezabúdajte na zeleninu

K obloženým misiam samozrejme patria klobásky či rôzne šunky. Nezabúdajte si ku nim dať väčšiu porciu zeleniny, ktorá doplní vlákninu a zasýti. Prejedanie sa nezdravými údeninami potom bude menší problém.

4. Nezakazujte si sladkosti

Psychológia je mocný nástroj. Ako sa hovorí, zakázané ovocie chutí najlepšie. Miesto toho aby ste povedali toto jesť nemôžem, upradnostnite frázu môžem, ale toto jesť nechcem.

5. Pite veľa čistej vody

prejedanie saStaré, známe pravidlo. Veľakrát je smäd prezlečený za hlad. Pohár vody zaplní žalúdok a vy tak zjete menej.

Aké tipy máte vy, aby ste sa vyhli prejedaniu sa?

Fotografia: freepik

Mgr. Petra Ondrašáková
Farmaceutka, spoluzakladateľka smoothierecepty.sk, ktorej cieľom je ukázať ľuďom, že zdravá, vyvážená strava a životný štýl je základ, ako sa vyhnúť chorobám a liekom.
Komentáre
  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Sleduj nás na Facebooku