Kurkuma – viac, než len korenie. Pomáha chrániť pred depresiou aj rakovinou

kurkuma

Kurkuma patrí medzi koreniny, ktoré má povôd a stáročné používanie v indickej kuchyni. V našich končinách sa o nej začalo viac hovoriť s prichádzajúcim trendom zdravého životného štýlu.

Kurkuma je predmetom skúmania mnohých vedcov a existuje množstvo štúdií, ktoré potvrdzujú, že patrí medzi najzdravšie potraviny sveta (existuje viac ako 10000 odborných článkov, ktoré sa venujú jej liečivým účinkom!).

Ako pomáha kurkuma?

1. Liečba a prevencia vzniku depresie

Jeden z najzaujimavejších účinkov, ktoré kurkuma má, je liečba depresie. Existuje dokonca štúdia, ktorá porovnávala účinok liekov na depresiu a kurkumy, pričom kurkuma mala silnejší účinok. Tak viete čo nabudúce na dobrú náladu :).

2. Liečba zápalov

Kurkumín, účinná zložka kurkumy, má veľmi silné protizápalové účinky – účinkuje dokonca lepšie ako aspirín či ibuprofén.

3. Môže pomôcť brániť vzniku a tiež spomaliť šírenie Alzheimerovej choroby.

4. Rakovina – prevencia jej vzniku aj liečenie

Kurkuma je silný bojovník proti rakovine. Pomáha chrániť pred jej vznikom, šírením a tiež zabíja rakovinové bunky. Najsilnejší účinok má v kombinácií s troškou čierneho korenia, ktoré dokáže zvýšiť jej využiteľnosť až o 2000%!

5. Pomáha pacientom s artritídou

Artritída je nepríjemné ochorenie, kedy dochádza k zápalu kĺbov. Kurkuma vďaka svojím silným protizápalovým účinkom pomáha liečiť príznaky choroby.

6. Vďaka protizápalovej a antioxidačne aktivite je kurkuma dobrá prevencia pred vznikom chorôb srdca, ktoré sú najčastejšou príčinou úmrtí vo svete.

7. Kurkuma funguje ako prírodný liek proti bolesti.

8. Pôsobí antioxidačne a tiež pomáha zlepšovať antioxidačnú schopnosť tela

Voľné radikály stoja za starnutím ale tiež vznikom množstva chorôb vrátane rakoviny. Antioxidanty pomáhajú chrániť naše telo pred vplyvom radikálov. Kurkuma okrem toho, že sama obsahuje antixodianty tiež pomáha zlepšiť aktivitu našich vlastných, antioxidačných enzýmov.

kurkuma

Ako zahrnúť kurkumu do svojho jedálnička?

1. Môžete ju použiť ako koreninu napríklad pri príprave mäsa, cestovín, vajíčok či ryže.

2. Super možnosť ako si dopriať dennú dávku kurkumy je vypiť ju ráno nalačno – vyskúšajte náš štartovací drink:

  • 1 šálka vody,
  • 1 PL citrónovej šťavy,
  • 1 cm zázvoru,
  • ⅓ ČL kurkumy,
  • štipka čierneho korenia.

Najskôr povarte zázvor s kurkumou a korením vo vode 5 min a nechajte vychladnúť. Pridajte citrón a môžete vypiť.

3. Výborné sa hodí aj do čaju – vyskúšajte na imunitu či liečbu chrípky kombináciu kurkumy so zázvorom, čiernym korením, medom a citrónom.

Bol pre vás tento článok užitočný? Podeľte sa oň s priateľmi zdieľaním.

Fotografia: freepik

Mgr. Petra Ondrašáková
Farmaceutka, spoluzakladateľka smoothierecepty.sk, ktorej cieľom je ukázať ľuďom, že zdravá, vyvážená strava a životný štýl je základ, ako sa vyhnúť chorobám a liekom.
Komentáre
  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Sleduj nás na Facebooku