7x bylinkové čaje, ktoré sa oplatí vyskúšať a ich zdravotné benefity

bylinky

Bylinky a čaje sú skvelé na zahriatie sa v tomto chladnom období, no zároveň ich pitie môže byť účinnou pomocou pri mnohých zdravotných problémoch – stačí si správne vybrať.

Bylinkové čaje mali široké využitie v medicíne už tisícky rokov dozadu a pri všetkých tých liekoch, ktoré dnes máme k dispozícií, niekedy stále stačí siahnuť po overených čajoch.

Niektoré z vybraných bylinkových čajoch a ich zdravotné benefity:

1. Harmančekový čaj

bylinky, harmančekHarmančekový čaj má ukľudňujúce účinky, pomáha pri problémoch so spaním a tiež pri tráviacich ťažkostiach. Okrem toho dokáže pomôcť ženám pri predmenštruačnom syndróme.

2. Žihľavový čaj

Žihľava patrí medzi najrozšírenejšie bylinky rastúce na Slovensku a bola by škoda nevyužiť ju pri príprave čaju. Žihľavový čaj má protizápalové účinky a pomáha tak ľudom trpiacim problémami s pohybovým aparátom.

Okrem toho má priznivé účinky pri vysokej hladine cukru v krvi, pri vysokom krvnom tlaku, čistí obličky a pomáha aj pečeni. No a je samozrejme veľmi vhodná pri problémoch s močovými cestami. 

3. Čaj z echinacei

Jeden z najúčinnejších čajov na posilnenie imunity a boj s chorobou.

4. Mätový čaj

bylinky, mätaObľúbená bylinka, ktorú si ľahko dopestujete doma aj v záhrade. Pomáha pri žalúdočných ťažkostiach a nevoľnosti, no je tiež dobrým bojovníkom proti baktériam, vírom a rakovine. Dokáže tiež uľaviť od kŕčov a podporuje imunitný systém.

5. Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je ideálny pomocník pri prechladnutí či chrípke. Podporuje imunitu, zmierňuje nevoľnosti a to dokonca aj u tehotných žien.

6. Čaj z koreňa púpavy

Čaj z koreňa púpavy podporuje detoxikáciu tela, očistu pečene, znižuje vysoký krvný tlak

7. Šípkový čaj

bylinkyObľúbený slovenský čaj, ktorý je výborný na imunitu keďže má vysoký obsah vitamínu C .

Aké bylinky zvyknete vy používať pri príprave čajov? 🙂

Mgr. Petra Ondrašáková
Farmaceutka, spoluzakladateľka smoothierecepty.sk, ktorej cieľom je ukázať ľuďom, že zdravá, vyvážená strava a životný štýl je základ, ako sa vyhnúť chorobám a liekom.
Komentáre
  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Sleduj nás na Facebooku